ساعت کاری

9 صبح الی 11 شب

برق صنعتی چیست؟ آشنایی با تجهیزات و ابزار برق صنعتی - آموزشگاه فنون برق

 

برق صنعتی چیست؟

برق صنعتی به کنترل و توزیع الکتریسیته در یک فرآیند صنعتی مرتبط است. برق صنعتی تنها به صنایع محدود نشده و در بخش های ساختمانی، تجاری، اداری یا بیمارستانی نیز کاربرد دارد. برق صنعتی شامل تکنیک های طراحی مدارالکتریکی، نقشه، نظارت، مفاهیم بنیادی مثل نمادهای برقی، قوانین و روابط ریاضیاتی و بررسی ماشین های الکتریکی، ترانسفرماتورها، منابع تغذیه و ژنراتورها می شود.

چرخه صنعت برق شامل تولید، انتقال، توزیع و مصرف می باشد که در مرحله توزیع و مصرف، برق صنعتی یکی از اصلی ترین و اساسی ترین شاخه های تقسیم بندی می باشد.

هایپر صنعت فامکو یکی از بزرگترین تامین کنندگان محصولات و تجهیزات برق صنعتی و ساختمان شامل اینورتر، کنتاکتور، دژنکتور، کلید کمپکت، کلید اتوماتیک کلید مینیاتوری و غیره برای صنایع بزرگ و کوچک می باشد و با داشتن کارشناسان فنی با تجربه و کار آزموده، فعالیت های گسترده ای در زمینه طراحی، مشاوره و اجرای پروژه های صنعتی دارد.

انواع تجهیزات برق صنعتی

با رشد صنایع، ایجاد شهرک های صنعتی جدید و افزایش فعالیت های تولیدی، موضوع تامین فوری و کامل لوازم و تجهیزات مختلف این صنایع بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که توقف خطوط تولید به دلیل خرابی یک قطعه زیان های بسیاری را می تواند به صاحبان سرمایه و شرکت های صنعتی وارد نماید. پس لزوم داشتن قطعات یدکی برای استفاده در زمان های حساس برای جلوگیری از توقف خطوط تولید کاملا قابل درک است. در صنایع مختلف مجموعه ای از قطعات یدکی در زمینه های هیدرولیک و پنوماتیک، برق، مکانیک، الکتروموتور و گیربکس و غیره وجود دارد که تهیه یک جای همه نیاز ها از یک تامین کننده، می تواند راحتی و اطمینان را برای مدیران و صاحبان صنایع فراهم آورد.

ویژگی‌های تابلو برق صنعتی

تابلو برق صنعتی یک محفظه فلزی است که در داخل آن تجهیزاتی قرار می‌گیرد که توسط آن‌ها می‌توان میزان جریان برق را کنترل کرد. این تابلو می‌تواند تجهیزات و افراد را از آسیب‌های ناگهانی حفظ کند. تجهیزاتی که در داخل آن به‌کار رفته‌اند با توجه به نوع لوازمی که از آن استفاده می‌کنند و محیط کارگاهی که در آن تابلو برق صنعتی نصب شده است، با یکدیگر متفاوت هستند.

تجهیزاتی که در داخل تابلو برق صنعتی نصب می‌شوند شامل سوئیچ‌ها، دستگیره‌ها و نمایشگر‌های مورد نیاز است. این تجهیزات این امکان را به کاربران می‌دهند تا به وسیله این کنترل‌گر‌ها، در صورت لزوم، جریان برق هر یک از قسمت‌های ساختمان را قطع یا وصل کنند؛ همچنین امکان تعمیر و تعویض هرکدام از این تجهیزات به راحتی توسط اپراتور ممکن است.

ویژگی‌های تابلو برق خانگی

  • برای حفاظت از تجهیزات کنترلی و الکتریکی در ساختمان‌ها، از تابلو برق خانگی استفاده می‌شود. تابلو برق خانگی وظیفه حفاظت افراد از برق گرفتگی را نیز برعهده دارد. ضمن اینکه این تابلو برق از مهم‌ترین تجهیزات برقی ساختمان است که از مدار‌ها محافظت کرده و توزیع مناسب برق در قسمت‌های مختلف ساختمان را برعهده دارد و همین امر نیز جز موارد تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی است.
  • تابلو برق خانگی از یک مجموعه کامل از تجهیزات کنترلی، تجهیزات حفاظتی شامل کلید‌های اتوماتیک، محافظ، نمایشگر و تجهیزات مورد نیاز دیگری تشکیل شده است؛ توجه داشته باشید که وظیفه اصلی تابلو برق خانگی، جلوگیری از اضافه بار جریان برق، اتصال کوتاه، برق گرفتگی و آتش سوزی است.

تماس تلفنی