ساعت کاری

9 صبح الی 11 شب

آترامگ | لامپ کم مصرف چیست؟ مزایا و معایب آن کدامند؟

امروزه نیاز به ایجاد روشنایی مصنوعی، یکی از خواسته های طبیعی بشر است. لامپ ها در نورپردازی های شهری و داخلی بسیار پراهمیت هستند. امروزه لامپ ال ای دی و اس ام دی (SMD)، لامپ کم مصرف و سی او بی (COB) بسیار پرطرفدار هستند. این لامپ ها علاوه بر ایجاد نور، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می کنند.

لامپ کم مصرف یا لامپ فلورسنت فشرده، نوعی از انواع لامپ فلورسنت به شمار می آید که تکنولوژی آن، تخلیه الکتریکی گازی است. این لامپ با کیفیت و بازده بالا تولید می شود.

این نوع محصول روشنایی با تحت تأثیر قرار دادن بخار جیوه موجود در گاز آرگون، باعث ایجاد پلاسمایی می شود که از خود پرتو فرابنفش تولید می کند. این پرتو سپس توسط ماده فلورسنت به نور مرئی تبدیل می شود.

لامپ های کم مصرف به علت ابعاد کوچکی که دارند، لامپ فلورسنت فشرده نیز نام گذاری می شوند. همچنین به علت کوچک بودن ابعاد، جایگزین انواع دیگر لامپ های رشته ای معمولی شده اند. البته لامپ ال ای دی،لامپ SMD و COB امروزه به علت معایب کمتری که دارند، طرفداران بیشتری را به خود اختصاص داده اند.

لامپ کم مصرف چگونه کار می کند؟

لوله شیشه ای و حباب لامپ کم مصرف با گاز جیوه پر شده است و هنگامی که لامپ روشن می شود، جریان برق از بالاست الکترونیکی عبور می کند. این امر سبب می شود تا بخار جیوه درون لوله تحریک شود و نوری در محدوده فرابنفش تولید کند.

پوشش فسفری این لامپ ها که داخل حباب را پوشانده است، سبب می شود تا نور فرابنفش به نور در محدوده مرئی تبدیل شود.

داخل لوله لامپ های کم مصرف، چوک های الکترونیکی قرار گرفته اند که وظیفه انتقال جریان برق به گاز داخل لوله را برعهده دارند. لامپ های کم مصرف از یک برد الکترونیکی کوچک، یکسوکننده ها، خازن های صافی و معمولاً دو عدد کلید ترانزیستوری تشکیل شده اند.

انواع لامپ کم مصرف

لامپ های کم مصرف در دو نوع مختلف به بازار عرضه می شوند:

  1. لامپ کم مصرف فلورسنت فشرده
  2. لامپ کم مصرف با تکنولوژی ال ای دی

تماس تلفنی