ساعت کاری

9 صبح الی 11 شب

 

کابل برق دو شاخه پرسی 2.5 متری 0.75×2 استاندارد

دو شاخه چیست؟

امروزه با پیشرفت صنایع، ابزارها و وسایل گسترده ای با کمک جریان الکتریکی کار می کنند و یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده‌ی این دستگاه ها دوشاخه برق است که در دسته بندی های گوناگونی تولید می شود. کاربرد دوشاخه، انتقال مقدار معینی برق از منبع اصلی به ابزارهای برقی است.

دوشاخه های برق در دنیا با نام سوکت معروفند و عامل اصلی انتخاب آنها، استانداردهای سیستم برق رسانی منطقه و نیز میزان آمپراژ مورد نیاز است. در کشور ایران و بعضی از مناطق جهان،  سوکت ها به خاطر شکل ظاهری‌شان به اسم دوشاخه برق نامیده می شود. دوشاخه های برق با توجه به ظاهر و کاربردشان، انواع مختلفی دارند.

انواع دوشاخه برق از نظر کاربرد

دوشاخه ها را از نظر کلی می‌توانیم به دو دسته‌ی دو شاخه خانگی و دو شاخه صنعتی تقسیم کنیم. هر کدام از این دسته‌ها هم، بسته به کارایی و شکل ظاهری، به  انواع دیگری دسته بندی می شوند.

دوشاخه برق فیوز دار

در داخل دوشاخه برق فیوز دار، یک فیوز برق قرار دارد که مسوول کنترل و مهار شدت جریان الکتریکی گذرنده از دستگاه است. این مقدار جریان متفاوت است و بسگی به خود دستگاه دارد. عملکرد این دو شاخه به گونه ای است که با بالا رفتن شدت جریان برق از یک مرز مشخص، فیوز، جریان را به طور کلی قطع می کند و از آسیب دیدن دستگاه جلوگیری به عمل می آورد.

دوشاخه برق سیم دار

سیم بخش اصلی دوشاخه برق در رسانایی جریان برق است. در ساخت دوشاخه‌ها از طول مشخصی سیم استفاده می‌شود که برای انتقال دادن میزان معینی جریان‌ از منبع برق به دستگاه‌ الکتریکی به کار می رود. دوشاخه سیم دار جزو وسایل کاربردی صنایع و خانه هاست.

تماس تلفنی